Hibrīdais darbs – biroju spožums un posts

Aizvadīto 2 gadu laikā hibrīdais darba stils tika uzskatīts par mūsu nākotni, taču aizvien vairāk lielo uzņēmumu atsakās no hibrīda darba stila, pārejot uz pilnībā attālinātu darba veidu. Uzņēmumi atsakās no faktiskiem birojiem, lai sev un darbiniekiem nodrošinātu vispiemērotāko, piemēram, piedāvājot iekārtot darba vietu mājās, izīrējot vietu, kur strādāt, koplietošanas biroja telpās. Tas notiek tāpēc, ka darba devēji šajā laika posmā ir apjautuši, ko nozīmē hibrīdais darbs un kādas ir tā priekšrocības un trūkumi. Bet vai tiešām visiem uzņēmumiem vajadzētu atteikties no hibrīdā darba režīma? 

Uzņēmumi dažādi realizē hibrīdo darbu – daži ir noteikuši, ka nedēļā vismaz vienu dienu darbiniekam ir jābūt birojā, citiem ir jābūt 4 dienas birojā. Taču lielākā daļa tomēr pieturās pie principa “2 pret 3”, nosakot, ka 2 dienas ir jābūt birojā un 3 var strādāt attālināti, vai otrādāk. Pēc Hārvardas Biznesa skolas pētījumiem, tieši “2 pret 3” hibrīdais darbs ir labākais, ko izvēlēties. Protams, vienmēr būs darbinieki, kuriem birojā negribēsies atgriezties pat 2 reizes nedēļā, jo viņi jau ir pieraduši strādāt mājas režīmā, pielāgojot savu dienas režīmu tam. Ir pat gadījumi, kad darbinieki aiziet no darba, jo viņiem obligāti liek nākt uz biroju kādu konkrētu dienu skaitu mēnesī. 

Visiem uzņēmumiem nederēs viens un tas pats hibrīdā darba modelis. Ir uzņēmumi, kuros strādā zinātnieki, klientu apkalpošanas speciālisti un citi darbinieki, kuriem attālinātais darbs nav opcija. Tas rada sašķeltību kolektīvā, ja nav atrasts labākais hibrīdā darba modelis, kas atbilstu visu darbinieku vajadzībām. Tāpēc daudzi uzņēmumi mēģina pielāgoties katram darbiniekam individuāli, ļaujot izvēlēties attālinātās dienas vai tieši otrādi ļaujot nākt uz biroju visu laiku. Pandēmijas laikā kā darbinieki, tā arī darba devēji nonāca pie secinājuma, ka cik cilvēku, tik nepieciešamību. Ir darbinieki, kuri ļoti labi pielāgojās attālinātajam darbam, līdz ar ko arī palielinājās viņu produktivitāte un labsajūta. Savukārt citi darbinieki māju režīmu nevarēja un nevar izturēt, piemēram, bērnu dēļ, kuri prasa uzmanību, tāpēc darba diena nesanāk pilnvērtīga.  

Pandēmijas sākumā zinātnieki lēsa, ka ar laiku mainīsies biroja funkcija un arī izpratne. Savā ziņā viņiem bija taisnība. Hibrīdais darbs ir ieviesis izmaiņas daudzu uzņēmumu birojos. Nereti atsakās no lielām biroju telpām, kur katram darbiniekam ir jānodrošina darba vieta. Tā vietā tiek veidotas telpas, kur cilvēkiem strādāt lielākās grupās, socializēties un darīt to, ko, strādājot attālināti, nav iespējams paveikt.  

Hibrīdā darba nodrošināšanai liela loma ir tehnoloģijām, kas strauji attīstījās līdz ar pandēmijas pieņemšanos spēkā. Lielākā daļa uzņēmumu saprata, ka attālināto darbu nav iespējams nodrošināt ar papīra formāta lietvedību, klātienes sapulcēm un tam līdzīgi. Nekas nav mainījies arī hibrīdā darba režīmā – tāpat ir nepieciešams organizēt video sapulces, lai kolēģi var pieslēgties arī attālināti, elektroniskā parakstīšana joprojām ir nepieciešama gan uzņēmuma iekšienē, gan arī ar klientiem un sadarbības partneriem. Šeit ļoti liela nozīme ir tehnoloģijām, kuras uzņēmums izmanto. Mūsu dokumentu vadības sistēma var nodrošināt Jūsu uzņēmumā digitalizētu lietvedību, savukārt Microsoft 365 rīki palīdz nodrošināt komunikāciju un sadarbību arī hibrīdā darba režīmā. Bet liela loma ir arī darbinieku digitālajām prasmēm, kuras ieguva īpaši lielu nozīmi aizvadīto 2 gadu laikā. Mūsu jaunākais produkts – video kursi Microsoft rīku apguvei – palīdzēs Jūsu darbiniekiem apgūt Microsoft tehnoloģijas, lai tās pēc tam varētu pielietot darba ikdienā.  

Hibrīdā darba nākotne gan vēl joprojām ir miglā tīta. Tam ir gan savi plusi, gan savi mīnusi, kas uzņēmumiem liek pārdomāt tā nepieciešamību darba ikdienā. Taču ir grūti tagad paredzēt, vai cilvēki pielāgosies hibrīdajam darbam, vai tas tiks aizmirsts nebūtībā. 

 

Rakstā izmantotie avoti: 

Lufkin, B. (2022) The companies doubling down on remote work, https://www.bbc.com/worklife/article/20220722-the-companies-doubling-down-on-remote-work 

Turits, M. (2022) The six big things we’ve learned about hybrid work so far, https://www.bbc.com/worklife/article/20220628-the-six-big-things-weve-learned-about-hybrid-work-so-far