Mūsdienu uzņēmumu vadītāju prioritātes

Mēs esam jau daudz rakstījuši un runājuši par mainīgo darba vidi, kuru ietekmējuši vairāki faktori globālā līmenī. Un tiesa, ka katra diena nes jaunus izaicinājumus, par kuriem uzņēmumu vadītājiem ir jādomā. Tas arī maina darbības fokusu. Pētījumu centrs Gartner ir apkopojuši datus par uzņēmumu vadītāju stratēģiskajām biznesa prioritātēm 2023. un 2024. gadam salīdzinājumā ar 2022. gadu.  

Uzņēmumu prioritāšu saraksta augšgalā joprojām atrodas izaugsme, lai gan tās nozīme kritusies no 52% uz 49%. Pie šī krituma varētu būt vainojama inflācija, taču aptaujāto uzņēmumu vadītāju acīs tas neradīs ilgstošu recesiju uzņēmumam. Marks Raskino gan min, ka 2024. gads būs liels pavērsiena punkts, kur uzņēmumi atgriezīsies pie šīs prioritātes kā galvenās un fokusēs vairāk uzmanību uz uzņēmuma izaugsmi. 

Nākamā augstākā prioritāte ir saistīta ar tehnoloģijām – to ieviešanu, izmantošanu un integrēšanu uzņēmumos. Arī šī prioritāte nav mainījusi savu pozīciju topā kopš 2022.gada. Viena trešā daļa no pataujātajiem vadītājiem atzīst tehnoloģiju un automatizācijas ieviešanu vai uzturēšanu kā vienu no uzņēmuma panākumu atslēgām. Lai gan daudzi uzņēmumi jau ir pievērsušies IT investīcijām, šie 2 gadi tiks vairāk veltīti tieši digitalizācijas procesiem. 

Prioritāšu topa trešajā vietā gozējas darba spēks. Ņemot vērā globālo inflāciju un talantu trūkumu, darba spēka nozīme ir augusi kopš pagājušā gada. Uzņēmumu vadītāji izstrādā stratēģijas, kā piesaistīt vērtīgus darbiniekus un kā tos arī paturēt. Daži iemesli šai problēmai ir saistīt arī ar pandēmiju – agra pensionēšanās, ilgstoša slimošana, kā arī jaunas prasības algai un darba nosacījumiem. Darba ņēmēji pieprasa elastību un hibrīdu darba veidu, ko vadītājiem vajadzētu ņemt vērā, izstrādājot stratēģiskos plānus. 

Interesanti, ka uzņēmumu vadītājiem produktivitāte un efektivitāte ir ierindojusies 10.vietā prioritāšu sarakstā. Uzņēmuma izaugsmes pamatā ir efektīvs un produktīvs darbs, kas palīdz sasniegt arvien jaunas virsotnes. Tāpat arī šie divi elementi ir svarīgi, lai samazinātu uzņēmuma izmaksas (6.vieta prioritāšu topā). Gartner pētnieki gan lēš, ka 2025. gadā produktivitātei un efektivitātei vajadzētu ierindoties 5.vietā topā, piedzīvojot lielu kāpumu. 

Viennozīmīgi, uzņēmumu vadītāju fokuss ir sadalīts daudzos un dažādos parametros, kurus visus gribētos nostādīt kā prioritāti. Diemžēl, tas nav iespējams, taču skaidrs ir viens – mūsdienās vadītāju fokusam ir jābūt dinamiskam.  

 

Rakstā izmantotie avoti:
Wiles, J. (2022) CEOs Turn a Sharp Eye to Workforce Issues and Sustainability in 2022-23 https://www.gartner.com/en/articles/ceos-turn-a-sharp-eye-to-workforce-issues-and-sustainability-in-2022-23
Wiles, J. (2023) Survey Signals Pause-and-Pivot Year for CEOs https://www.gartner.com/en/articles/survey-signals-pause-and-pivot-year-for-ceos