5 PROFESIJAS, KURU PĀRSTĀVJIEM IR SVARĪGI MĀCĒT STRĀDĀT PROGRAMMĀ EXCEL

Darba pieredze Microsoft Excel izklājlapu lietojumprogrammatūrā tiek pieminēta gandrīz katrā biroja darbinieku vakancē, bet daudzi pretendenti nenovērtē šīs programmas sarežģītību, kamēr nav saskārušies ar to praksē.

Kāpēc mācīties Microsoft Excel?

Excel ir visvērtīgākais, universālākais un daudzfunkcionālākais programmatūras rīks no Office komplekta, un laiks, ko patērē tā izpēte, var kļūt par visvērtīgāko ieguldījumu jūsu karjerā. Excel pamatmērķis ir datu glabāšana, analīze un vizualizācija, pārskatu veidošana un sarežģītu aprēķinu veikšana.

Lielākajai daļai darbinieku pietiek ar dažām pamatoperācijām – darbs ar lapām, datu imports un eksports, šķirošana un filtri, tabulu mehāniskā aizpildīšana, pārskatu sastādīšana un pāris nesarežģītām formulām. Bet noteiktu profesiju pārstāvjiem augstais Microsoft Excel zināšanu līmenis ir galvenā nepieciešamība.


Kam ir svarīgi zināt Microsoft Excel?

Grāmatveži

Grāmatvežiem Excel ir neaizvietojams – tas var darboties gan ar Tildes Jumis tipa profesionālajām grāmatvedības sistēmām, gan to vietā. Grāmatvedības programmas ļauj eksportēt datus uz Excel rakurstabulām, lai veiktu dziļu analīzi dažādiem parametriem un sastādītu atskaites. Tāpat ar Excel tiek veikti sarežģīti aprēķini, izmantojot dažādus labojumus un koeficientus, ko var pielāgot cikliski atkārtotām operācijām. Turklāt tabulveida redaktors bieži tiek izmantots, lai izveidotu dokumentus – cenrāži, faktūrrēķini un citas formas.

Datu bāzes administratori

Saraksti un datu bāzes ir visizplatītākie veidi, kā izmantot Excel. Šajā vai citā veidā tabulas .xsl formātā tiek lietotas visās jomās, taču īpaši aktuālas tās ir tur, kur jārīkojas ar lieliem datu masīviem. Izklājlapu lietojumprogrammatūrā var izveidot un ātri aizpildīt datu bāzes, kārtot un filtrēt lielus informācijas apjomus dažādiem vaicājuma kritērijiem, veikt atlases un atskaites, izmantojot rakurstabulas.

Ekonomisti un finanšu analītiķi

Izklājlapu lietojumprogrammatūra Excel atšķiras ar plašu funkcionalitāti finanšu aprēķiniem: izmantojot formulas, var aprēķināt nokavējuma naudas, līgumsodus, aizdevumu un kredītu procentus, tūlītēji pārrēķināt cenas, ņemot vērā valūtas kursa svārstības un citus mainīgos. Excel funkcijas ļauj analizēt jebkuras sarežģītības datus: ABC un XYZ, faktorisko un dispersiju analīzi, investoru jutīguma analīzi un daudzus citus. Tas ir lielisks instruments tirgus izpētei, pārdošanas prognozēšanai un kopsavilkuma pārskatu sastādīšanai ar grafikiem un diagrammām.

Bankas darbinieki

Excel ir daudz funkciju, lai aprēķinātu dažādus bankas produktu rādītājus. Piemēram, iespējams aprēķināt izdevīgu procentu likmju aprēķinu, ņemot vērā fiziskas personas vai uzņēmuma maksātspēju, ikmēneša maksājumu noteikšanu, ņemot vērā procentu likmi, periodu skaitu un aizņēmuma summas (PMT funkcija), kredīta atmaksas termiņu aprēķinus (NPER funkcija), bankas ienākuma aprēķinus kredītiem ar norādīto summu, ikmēneša izmaksām un dzēšanas termiņu (RATE funkcija). Tāpat programmā Excel ir viegli aprēķināt summu, ko klients var ņemt kredītā ar bankas noteiktajām procentu likmēm, ņemot vērā summu, kuru viņš ir gatavs maksāt katru mēnesi (PV funkcija).

Pārdošanas/iepirkumu vadītāji

Excel tabulas bieži tiek izmantotas kā CRM klientu bāzes vai kreditoru bāzes uzturēšanai. Programmā ērti grupēt datus par noteiktām pazīmēm – zvana datums, “karsts” vai “auksts” klients, darījuma statuss, pasūtījuma apjoms. Turklāt Excel var uzglabāt preču klāsta sarakstus, lai nosūtītu uz interneta veikalu, veiktu tirdzniecības uzskaiti, veiktu pārdošanas analīzi un prognozēšanu, gatavotu komerciālus piedāvājumus, aprēķinātu atlaides un speciālos nosacījumus lojalitātes programmām. Plaši lieto vizualizācijas iespējas programmā Microsoft Excel, lai izveidotu atšķirīgus rādītājus un stilīgas prezentācijas ar grafikiem un diagrammām.
Bez iepriekšminētajām jomām Excel izmanto zinātnē un medicīnā, socioloģijā un statistikā, IT un SEO, mārketingā un reklāmā, tāpēc izklājlapu lietojumprogrammatūra Excel prasmes ir neapstrīdama priekšrocība darba tirgū.


Kur mācīties?

SIA Datorzinību centrs piedāvā uzlabot savas Excel lietošanas prasmes, apmeklējot 6 moduļu ciklu “Excel no A līdz Z”.
Vairāk informācijas https://www.dzc.lv/kursu_aktualitates/excel-no-a-lidz-z-3/